A természetes forradalom!
Nem túlzás azt állítani, a múlt héten megrendezett nürnbergi CHILLVENTA Nemzetközi Klíma, Hűtés és Légtechnikai Szakkiállítás a természetes hűtőközegek forradalmának egyik fontos színterévé vált. Szinte nem volt olyan kiállító, aki ne helyezett volna el a standján valamilyen (pl. NH₃, CO₂, R290) természetes hűtőközeggel működtetett berendezést, legyen az fagyasztó, hűtőpult, rooftop, splitklíma, folyadékhűtő ill. hőszivattyú, vagy ne tett volna bejelentést komplett készülék sorozatok jövőbeni természetes hűtőközegre történő átállításáról. Ez alól, maximum egy-kettő, a hűtőközeg gyártásban (is) érdekelt cég képezte a kivételt.
Örömmel láttuk, hogy a 4-5 évvel ezelőtt – Váradi Gábor (†) műszaki igazgatónk által – kijelölt út, miszerint cégünk 2020-ra lehetőleg már több, természetes hűtőközeggel működő berendezés installációjával rendelkezzen, előrelátó döntésnek bizonyult. Mosolyogva vettük tudomásul, hogy az akkor általunk -több szempont miatt is- legjobbnak tartott R290-es természetes hűtőközeg az idei kiállítás „sztárjának” bizonyult. Nem volt olyan földrész, amelynek valamely gyártója ne vonultatott volna fel, speciálisan erre a hűtőközegre kifejlesztett új berendezéseket, a kompresszoroktól kezdve az elpárologtatón át egészen a szivárgásérzékelőkig.
Az világosan látszik, hogy az EU-ban az erősen környezetszennyező szintetikus hűtőközegek mint pl. az R410A, R134a, de már lassan az R32, R454b is (és nem csak a GWP-értékük miatt) egyre inkább nemkívánatosnak minősülnek. Az F-Gáz törvény folyamatos szigorításának hatására, (nem beszélve a bizonyos HFC/HFO-k betiltását előrevetítő REACH/PFAS javaslat esetleges elfogadásáról), ezek a közegek inkább csak átmeneti megoldásnak tekinthetőek.
Most már általános tendenciaként mutatkozik a természetes hűtőközegekhez való visszatérés (pl. CO2, ammónia), illetve az A3-as besorolás miatt egy ideig mellőzött, de kiváló termodinamikai paraméterekkel rendelkező szénhidrogén-vegyületek egyre elterjedtebb alkalmazása, mint pl. az R290 és alacsony nyomású „társa” az R600.
Nem csoda hát, ha manapság már a néhány kW-os mobilklímától, a hűtőpultokon keresztül a tekintélyes hűtési/fűtési teljesítményű léghűtéses, kompakt folyadékhűtők és hőszivattyúk készülnek pl. az R290 jelű, hűtőközeg alkalmazásával. A kompakt léghűtéses (vagy akár vízhűtéses) berendezések szabad térben, a minimális védőtávolságok betartásával, gond nélkül elhelyezhetők, akár a töltetmennyiségre vonatkozó korlátozás nélkül. Erre egyértelmű útbaigazítást nyújt a hatályos MSZ EN 378 szabvány 2. fejezete.
Fontos ugyanakkor hangsúlyozni a szakemberek folyamatos képzését, ill. a biztonsági szabályok betartását, már csak azért is, mert a kültéri kompakt rendszerek után 2021 2. félévében (egyenlőre limitált mennyiségben) Európában is megkezdődött (Ázsia és Óceánia után) az R290-es hőtőközeggel működő splitklímák forgalmazása.
Nézzük át röviden, milyen előnyei vannak az R290 jelű, propán hűtőközeg használatának:
-
Ultra alacsony az üvegházhatás-tényezője: Global Warming Potential
-
Nem tartozik az F-gáz rendelet (Magyarországon a 14/2015. (II. 10.) Korm. rendelet) hatálya alá, mivel nem fluorozott szénhidrogénről van szó, tehát nem kell regisztrálni a hűtőkört, és nem kell kötelező szivárgásvizsgálatokat sem végezni rajta.
-
Kiváló hűtéstechnikai tulajdonságokkal rendelkezik, az úgynevezett fajlagos hűtési teljesítménye 2-3-szorosa az F-gázokénak, ez kisebb kompresszor- és csőméreteket igényel.
-
Nagyon kedvező, hogy a legtöbb F-gázhoz (pl. R410A, R32, R454b) viszonyítva lényegesen alacsonyabb nyomásértékeken megy végbe a kondenzáció (pl. 50 °C kondenzációs hőmérsékletnél csupán 17 bar nyomáson), ezért alacsonyabb a szivárgás veszélye is. Előny a magas kritikus hőmérséklet ill. a kompresszorból kilépő gázhőmérsékletek értékei is, ami jelentősen növeli a kompresszorok és a hűtőkör élettartamát is.
-
Tekintettel arra, hogy egy komponensű hűtőközeg, mechanikus tisztítás után újra felhasználható, nincs szükség bonyolult előállításra és regenerálásra sem, mint az F-gáz keverékek esetében (további jelentős CO2-kibocsátást okozva ezzel).
-
Hűtőközeg-szökés esetén a pótlás egyszerűen és elérhető áron végrehajtható.
-
És ami megfizethetetlen: a tudat, hogy nem csak beszélünk a környezet védelem fontosságáról, hanem saját szakterületünkön valóban teszünk is érte.
Környezettudatos, tájékozott gépész tervező ma már nem hagyhatja figyelmen kívül ezeket a szempontokat. Lehetőleg ne tervezzünk olyan – 20 éves várható élettartamú – hűtő/hőszivattyú berendezést, amelyek már most is, elavult, környezetkárosító hűtőközeggel működnek! Ez a beruházóknak, és az üzemeltetőknek sem érdeke, hiszen az ilyen berendezések hosszútávú üzemeltetése, szervízelése egyre nehézkesebb és drágább lesz!
A Columbus Klímaproject Kft. az egész ország területén (2019-óta) már több R290-es folyadékhűtő és hőszivattyú referencia telepítéssel rendelkezik. (jelenleg 30 kW-tól 1150 kW-ig)
Íme néhány, zöld technológiás EUROKLIMAT berendezés, a telepítések különböző fázisaiból:
Érzékelve a hűtőközeg egyre erőteljesebb térnyerését (különösen a hőszivattyúk esetében) a 35 kW-tól 190 kW-ig terjedő Euroklimat HERA sorozat után bevezetjük az új, nagyobb teljesítményű V-HERA hőszivattyú sorozatot is, ami 200 kW-tól 710 kW-ig terjeszti ki a teljesítmény választékot.
Főbb tulajdonságai:
-
Nagy méretben is minősítettek, nem csak alacsony SCOP LT, hanem közepes SCOP MT hőmérsékletekre is: 55°C/-10°C külső h.-ig, és 50°C/-20°C külső h.-ig. (azaz, nem -10°C-nál maximum 30-40°C-kal fűteni is tudó folyadékhűtő, mint a 190 kW feletti scroll kompresszoros berendezések esetében)
-
Természetes – ezért ténylegesen és nem csak a marketingben környezetbarát – R290-es hűtőközeg! (GWP=3, új IPCC jelentés alapján valójában 0.02!)
-
Nem szükséges a befecskendezéses kompresszor (egyszerűbb és a – befecskendezés miatt – időkorlát és visszaszabályozás nélküli hűtőkör) a jóval kedvezőbb gáz termodinamika miatt!
-
Alacsonyabb kondenzációs nyomás, magasabb kritikus hőmérséklet, alacsonyabb kompresszor nyomó oldali hőmérséklet GDT, (mint pl. az R32, R410A, R454b esetében) egyszóval, sokkal hosszabb várható élettartam, és alacsonyabb szivárgási ráta!
-
Nem kell félni a hűtőközeg kivezetési idejétől. Sem az F-Gáz törvény (sem a PFAS) tervezett megszorításai, sem a tagállam szintű szigorítások sem vonatkoznak rá, pl. a német és a skandináv országok állami tenderein 12 kW felett már csak természetes hűtőközeggel működő klímaberendezések versenyezhetnek!
-
Standard felszereltség része: pl. az inverteres kompresszorok, EC ventilátorok, hydrofil bevonatos döntött hőcserélők, önszabályzó csepptálca fűtés, elektronikus adagolók, Pco5+ fejlett vezérlés, fűtés -20°C-ig.
FONTOS: Előkészületben a kifejezetten magas hőmérsékletű (70 °C/ –13 °C külső hőmérséklet mellett) nem kondenzációs kazán kiváltásokra tervezett HERMES nagyteljesítményű kompakt hőszivattyú sorozat, alacsony nyomású hűtőközegekkel (R600 ill. R513a), speciális 2-fokozatú és nagy kompresszió viszonyú inverteres csavar kompresszorokkal és növelt felületű hydrofil hőcserélőkkel. Részletekkel később szolgálunk.
A hőszivattyúk mellett, azonban fontos megemlíteni az EUROKLIMAT R290-es hűtőközeggel működő (kültéri kompakt) technológiai hűtőgép sorozatait is, (magas, közepes és alacsony vízhőmérsékletekre is) melyek immár 7 kW–1300 kW közötti teljesítmény tartományban rendelhetőek.